×

GEO

Kommentarer inaktiverade för GEO

GEO

GEO_CERTIFIED_GOLD_BASIC_CMYK_PRINT (2)

Simrishamn den 29 mars

PRESSRELEASE

Österlens Golfklubb ligger i framkant när det gäller miljöarbete och samhällsansvar. Detta erkännande kommer från den internationella Golf Environment Organisation, GEO, som på plats granskat klubbens arbete och miljöcertifierat Österlens Golfklubb. Klubben beröms för att på kort tid ha uppnått framsteg vad gäller vattenhushållning, energianvändning, kontroll av farliga utsläpp och av att använda biologisk bekämpning och på så sätt kunnat begränsa användningen av kemiska medel till nästan ingenting. Klubben får också beröm för sina konkreta insatser när det gäller att bevara mångfald bland växter och djur och för sin långsiktiga planering för hållbar utveckling.

Klubbens miljökommitté leds av Margareta Hallin som säger: Det känns bra att vårt målmedvetna arbete gett frukt och att vi nu fått denna miljöcertifiering som den elfte av Sveriges 480 golfklubbar. För klubben är det viktigt att ta ett miljömässigt samhällsansvar och att finnas som betydelsefull miljöaktör inom kommunen. Miljöarbetet är en kontinuerlig uppgift och vi kommer givetvis att fortsätta att utveckla detta.  I klubbens planering ingår att skapa en vandringsled, bjuda in till öppna vandringar, seminarier och aktiviteter som bidrar till att fler än klubbens medlemmar naturligt får del av detta underbara naturområde.

Rapporten i sin helhet finns att läsa här.

Vid frågor kontakta

Gustav Andersson                                           Margareta Hallin

Klubbchef                                                          Ordförande Miljökommittén

0709-653 395                                                    0733-590926

gustav.andersson@ogk.sittner.nu       mailto:mhn1940@gmail.com