×

Nyhetsbrev vecka 38

Kommentarer inaktiverade för Nyhetsbrev vecka 38

Nyhetsbrev vecka 38

Toppbild Nyhetsbrev

Informationsmöte om eventuella byggplaner på Lilla Vik den 9 oktober

Kära medlemmar, välkomna till ett informationsmöte den 9 oktober kl. 15-17 om eventuella byggplaner på Lilla Vik. Vi möts i konferensvåningen på Lilla Vik för presentation av olika alternativ och samtal.
OBS! Du måste anmäla dig till mötet via denna länk: https://www9.golf.se/Competition/GBTour/Competition.aspx?compid=3132208
Se gärna tidigare information i frågan på klubbens hemsida som du hittar här >>
Bästa hälsningar,
Claes Trollestad, ordf. ÖsGK

Ryder Cup-häng på Lilla Vik – vi livesänder

Ryder Cup

Höstmöte den 6 november – save the date

Lördagen den 6 november hålls årets traditionella höstmöte. Gör en anteckning i din kalender redan nu. Vi återkommer med information om tid, plats och annan information inför mötet.

William Wistrand vann juniortävlingen Slaget om Skåne – Race to Bokskogen Elit!

Vilken golfdag det blev på Djupadal i söndags. En bana i väldigt fint skick med snabba och jämna greener och så lite österlensk vind på det. Då trivs William Wistrand som vann pojkklassen genom att spela de två varven på 142 slag (banans par). Flickklassen vanns av Andrea Lindal från Flommens GK efter särspel. Grattis!

Nybörjargolf för klubbens medarbetare

De jobbar på banan, i restaurangen eller med administration. Experter inom sina respektive ansvarsområden. När vi kommer till golfspelet är flera av dem däremot en bit ifrån ett expertomnämnande. Detta är något som klubben vill ändra på. Därför har alla medarbetare på Österlens GK erbjudits en nybörjarkurs bestående av fem träningstillfällen. Läs artikeln här >>
DSC_8398

Menyer och öppettider i restaurangerna

Smörrebröd, dagens lunch eller något från bistromenyn?
Klicka här så hittar du öppettider och allt gott som finns att välja mellan på våra restauranger >>
Veckomeny 38

Österlengolfen

Glöm inte att anmäla dig till Österlengolfen. På fredag den 24:e september är det Österlengolf på Ystad GK. Tisdag 5:e oktober är det Österlengolf på Djupadal. Anmälan görs i Min Golf tävling. Välkomna!
Sven Ehn, Ordförande Herrkommittén

Flicklandslaget på läger på Österlens Golfklubb

Sveriges blivande stjärnor besökte oss nyligen. Vi fick en hälsning från en nöjd landslagskoordinator.
”Stort tack för att vi fick vara hos er med flicklandslagets framtidstjejer!! Så kul att få träna och spela hos er på er superfina bana! Högst troligt att vi har ett par framtida tourspelare på bilden, vi vet bara inte vem än… 😉 Tack för fint mottagande!”
Linda Appelblad
Landslagskoordinator/Coordinator National Teams
IMG_5949 (3)

Just nu söker vi en ekonom/kanslist – välkommen med din ansökan!

Vi söker dig som är golfintresserad och med huvudkompetens inom ekonomi samt goda kunskaper inom it. Som ansvarig för kansliet har du huvudansvaret för vår dagliga hantering av olika ekonomiska transaktioner samt framtagning av olika rapporter till klubbchefen och styrelsen. I rollen ingår även att ha samordningsansvaret för kansliet och vara klubbchefens högra hand. Vi ser också att du har relevant kunskap inom it för att kunna lösa enklare vardagsproblem på kansliet. Läs mer om tjänsten här >>

Golfresa till Portugal med Wistrand Golf!

Är ni intresserade av att förlänga säsongen så finns det fortfarande platser kvar till höstens resa som går till Portugal. Vi kommer att bo, spela och träna på Royal Obidos. Anläggningen ser fantastiskt ut och det nybyggda femstjärniga hotellet ligger på gångavstånd till banan.
Är ni intresserade så anmäler ni er till Easton Golf via denna länk som också finns i den bifogade filen >>
Har ni frågor eller funderingar så tveka inte att höra av er till mig eller till Easton Golf.
Ser framemot en härlig golfhöst!
Mvh,
Andreas Wistrand
Portugal - Royal Obidos - Wistrand Golf v2
HÖSTERBJUDANDE 2021

Kontakt och öppettider Djupadal

Reception och kansli på Djupadal
Öppet vardagar 08.00-16.00. Lördag, söndag och helgdag 08.00-14.00.
Tel: 0414-412550. E-post: info@osterlensgk.com
Café Djupadal
Öppet söndag-torsdag 09.00-17.00 samt fredag-lördag 09.00-19.00.Smörrebröd samt varma rätter. Tel: 0414-412550. E-post: info@osterlensgk.com
Kiosken på Djupadal
Kiosken Tap Inn på Djupadal är öppen alla dagar 09.00-16.00. Tel: 0739-738224.

Kontakt och öppettider Lilla Vik

Reception och shop på Lilla Vik samt lektionsbokning
Öppet måndag-fredag 08.00-16.00. Lördag, söndag och helgdag 08.00-14.00.
Tel: 0414-482554. E-post: info@wistrandgolf.se.
Lilla Viks Golfrestaurang
Öppen söndag-torsdag 09.00-17.00, köket öppet 11.00-16.00, samt fredag-lördag 07.00-21.30, köket öppet 11.00-20.30. Dagens lunch och bistromeny.
Tel: 0414-27000. E-post: info@osterlensgk.com
Kiosken på Lilla Vik
Kiosken på Lilla Vik är öppen söndag-torsdag 09.00-17.00 samt fredag-lördag 07.00-21.30. Tel: 0414-27000. E-post: info@osterlensgk.com
Boende och konferens på Lilla Vik
Tel: 0414-27000. E-post: info@osterlensgk.com