×

Nyhetsbrev vecka 43

Kommentarer inaktiverade för Nyhetsbrev vecka 43

Nyhetsbrev vecka 43

Toppbild Nyhetsbrev

Denna vecka – Djupadal är stängd och Lilla Vik är öppen

Djupadal, både bana och café, håller stängt hela denna vecka och öppnar åter måndagen den 1 november.
Lilla Vik, både bana och restaurang, är öppen denna vecka. Lilla Vik stänger för säsongen den 15 november (öppet sista dagen den 14 november).

Välkomna på gåsamiddag på Lilla Viks golfrestaurang!

Den 5 november samt den 12 november kl. 18.30 träffas vi runt brasan på Lilla Viks golfrestaurang för att sedan flytta in och avnjuta en, i vår tappning, klassisk gåsamiddag i fem serveringar. Tänk på att gåsamiddagen måste förbokas, detta gör ni via info@osterlensgk.com eller via 0414-27000. 10 % rabatt för medlemmar med medlemskort.
1F97A70E-FAC8-4F8F-BE24-C13BAC1C3B16_1_201_a

Lars-Olof och Horst i fågelholksverkstaden

Österlens Golfklubb gör ett aktivt miljöarbete. Att bevara och utveckla den ekologiska mångfalden är ett av de viktigaste områdena som Miljökommittén arbetar med. Våra golfbanor har en stor artrikedom och dit hör fåglar. En art som uppskattas av många. Såväl golfare som ornitologer. Rolf Lindskog är en medlem som ägnar sig åt båda delarna. När Miljökommittén efterlyste någon som ville inventera klubbens bestånd av fågelholkar så nappade han. Rolf har kartlagt placeringar, skick och behov av underhåll. 37 holkar hittade han. 25 på Lilla Vik, 11 på Djupadal och så den stora tornfalksholken på Korta Vik. Åtskilliga var i behov av renovering. Alla behövde rensas och några bytas ut.
Nu efterlyste Miljökommittén några händiga medlemmar som kunde tänka sig detta uppdrag. Det dröjde inte länge förrän Lars-Olof Wiklund och Horst Biesterfeld accepterade sysslan. Deras kompetens är i topp. Lars-Olof har arbetat som slöjdlärare och Horst som arkitekt. Raskt skred dom till verket och började med renovering och rensning av de befintliga holkarna. Därefter upprättade dom en fågelholksverkstad och serietillverkade 10 nya fräscha bostäder åt våra bevingade vänner.
Strålande jobbat av Rolf, Lars-Olof och Horst, och ett exempel på hur klubbens medlemmar kan göra ideella insatser. Man behöver inte tillhöra någon kommitté, utan det går bra med avgränsade projekt och punktinsatser. Tillfredsställande och uppskattat.
Nu söker Miljökommittén några som sätter upp de 10 nya holkarna. Kontakta mig, Hasse Karlsson, på tel. 0760-649 564 om du är intresserade av detta eller andra miljöinsatser.
Hasse Karlsson, Miljökommittén
Horst Biesterfeld bygger fågelholkar

Klubbhuskväll 23 november på Djupadal

Den 23 november kl 18.00 är du välkommen till klubbhuskväll på Djupadal. Den här kvällen är det klubbens egna trubadurer Patrik Nilsson och Olle Petersson som utlovar musikalisk underhållning i novembermörkret. Vi inleder med en mustig soppa med bröd och därefter kaffe med något gott till, innan kvällens musikanter kommer på podiet. Under kvällen kommer vi också ha en Quiz.
Pris: 160 kronor. Anmälan och betalning som vanligt via MinGolf.
Allergier och önskemål om vegetariskt alternativ mejlas info@osterlensgk.com
Vi är tacksamma för din anmälan i god tid och senast den 16 november. Begränsat antal platser så först till kvarn…

Varmt välkomna hälsar Klubb- och medlemskommittén!

Höstlovsaktiviteter för juniorer

Under höstlovet erbjuder vi flera aktiviteter för alla juniorer!
???? Höstlovsträning och spel tisdagen den 2/11 på Lilla Vik
???? Höstlovsjakten 30/10-7/11
???? Höstlovsövningar 1-5/11
???? Privatlektioner för juniorer till rabatterat pris
Välkomna ut till golfklubben en eller alla dagar under höstlovet!
Följ gärna vår juniorverksamhet – Österlens Golfklubbs juniorer – på Facebook >> och Instagram >>
5BCA58B6-D9F3-40F7-92AB-F78C54184AB6

Rapport från senaste Trivselgolfen

Det blev en annorlunda Trivselgolf. Vi brukar nästan alltid ha bra väder – men denna gång blev det inte riktigt så. Men samtidigt inte så illa som alla väderappar förutspådde.
Vi sköt på första start ca 30 minuter och de flesta fick spela i ”hyfsat” väder. Vi var 18 lag anmälda. Två lag avbokades pga bilförbud (OK), men några ringde (lite väl sent) och ville inte spela!! Tufft för en tävlingsledare att hantera när det är lagtävling. Kvar blev det 12 lag som genomförde tävlingen och som verkade nöjda med dagen. Följande lag har pris att erhålla:
1. Staffan Widerståhl och Per Borg, netto 70 slag
2. Olle Andersson och Anna-Lena Nilemar, netto 72 slag
3. Helena Meerits och Kalle Krafft, netto 74 slag
4. Lennart Sanzén och Anders Ledskog, netto 75 slag
Nu återstår bara en Trivselgolf. Det är söndagen den 7 november. Vi spelar då slaggolf, bästboll på Djupadal, med första start kl 10.00. Alla deltagare erbjuds förtäring efter 9 hål och dessutom lunch efter avslutat spel.
Mycket välkommen!
Österlens Golfklubb, Kjell Pettersson

Var rädd om våra banor under hösten

Med höst på Österlen kommer också dagar med dimma och frost. Banorna är nu på hösten i en känslig period. Det är precis som alltid viktigt att laga nedslagsmärken. Passa gärna på att laga några extra, det är många som inte gör det. Dimma och frost kan förekomma. Vid dimma råder generellt startförbud. Du får absolut inte spela in mot greener med frost. Och givetvis inte heller gå på greener med frost.
Vi försöker tillåta bilkörning så länge som möjligt men det kan bli dagar framöver då vi med kort varsel tvingas införa bilförbud.
Tack för din förståelse, tillsammans hjälps vi åt att hålla banorna i fint skick!

Tävlingen Österlen Lyser är inställd

Österlen Lyser som skulle ha spelats den 31 oktober är inställd.

Kontakt och öppettider Djupadal

Reception och kansli på Djupadal
Öppet vardagar 09.00-14.00.
Tel: 0414-412550. E-post: info@osterlensgk.com
Café Djupadal
Tillfälligt stängt vecka 43. Tel: 0414-412550. E-post: info@osterlensgk.com
Kiosken på Djupadal
Tillfälligt stängd 43. Tel: 0739-738224.
Banan på Djupadal
Tillfälligt stängd vecka 43.

Kontakt och öppettider Lilla Vik

Reception och shop på Lilla Vik samt lektionsbokning
Öppet måndag-fredag 09.00-15.00. Lördag, söndag och helgdag 09.00-14.00.
Tel: 0414-482554. E-post: info@wistrandgolf.se.
Lilla Viks Golfrestaurang
Öppen alla dagar 09.00-16.00. Dagens lunch och bistromeny.
Tel: 0414-27000. E-post: info@osterlensgk.com
Kiosken på Lilla Vik
Öppen alla dagar 09.00-16.00. Tel: 0414-27000. E-post: info@osterlensgk.com
Boende och konferens på Lilla Vik
Tel: 0414-27000. E-post: info@osterlensgk.com