×

Nyhetsbrev vecka 46

Kommentarer inaktiverade för Nyhetsbrev vecka 46

Nyhetsbrev vecka 46

Golfsäsongen 2022

Förberedelserna inför golfsäsongen 2022 är redan i full gång på kansliet. Vi vill påminna alla om att sista dagen för utträde eller byte av medlemskategori är den 30 november enligt våra stadgar. Har du haft bil eller skåp under 2021 kommer detta också med på fakturan. Vill du ändra det så hör av dig till kansliet.
Alla fakturor kommer i år att skickas ut via mail. Gå gärna in på MinGolf och se till att du har rätt mail-adress till dig och dina eventuella familjemedlemmar. Nytt för i år är att alla fakturor kommer med OCR-nummer. Det innebär att om ni är en familj med flera medlemmar, så kan ni endast betala fakturorna var för sig.
På kansliet svarar vi på alla frågor om ditt medlemskap.
(C) Jacob Sjöman. jacob@sjomanart.com

Djupadal är öppen – Lilla Vik är stängd

Djupadal, både bana och Café Djupadal, är öppna. Obligatorisk slagmatta. Från och med måndagen den 15 november flyttar dagens lunch in på Djupadal men vi kommer även ha kvar våra härliga smørrebrød! Vi ser fram emot en mysig vinter och glöm inte bort att boka julmiddagen på Djupadal som vi arrangerar den 10 och 11 december!
Lilla Vik, både bana och restaurang, har nu stängt för denna säsong. Rangen är öppen så länge som frosten håller sig borta. Korthålsbanan Korta Vik är som vanligt öppen året om.
9B357AEA-1E0C-4894-8CFE-16A386253119

Klubbutvecklingsprogrammet Vision 50/50

Vi vill göra vår golfklubb till en attraktiv mötesplats där alla känner sig välkomna och inkluderade. En mötesplats för motion, idrott och social gemenskap. Att arbeta med Vision 50/50 är ett av flera sätt att uppnå klubbens vision att vara en av södra Sveriges mest attraktiva golfklubbar för såväl medlemmar som gäster. Läs blogginlägget här >>
52C2062D-CA05-44D0-939C-383D3CBFB91F

Klubbhuskväll 23 november på Djupadal

Den 23 november kl 18.00 är du välkommen till klubbhuskväll på Djupadal. Den här kvällen är det klubbens egna trubadurer Patrik Nilsson och Olle Petersson som utlovar musikalisk underhållning i novembermörkret. Vi inleder med en mustig soppa med bröd och därefter kaffe med något gott till, innan kvällens musikanter kommer på podiet. Under kvällen kommer vi också ha en Quiz.
Pris: 160 kronor. Anmälan och betalning som vanligt via MinGolf.
Allergier och önskemål om vegetariskt alternativ mejlas info@osterlensgk.com
Vi är tacksamma för din anmälan i god tid och senast den 16 november. Begränsat antal platser så först till kvarn…Varmt välkomna hälsar Klubb- och medlemskommittén!

Nästa års styrelse i Österlens GK

Styrelse: Kjell Pettersson (ordförande), Christina Yngvesson Truedsson, Birgitta Forsström, Sven Ehn, Jörgen Sandell, Sven Brown, Marie Pieplow, Mats Hagberg, Carl-Magnus Andersson och Åsa Nordh.
Valberedning: Bo Thorsson (ordförande), Magnus Dahlström, Monica Kähler, Gunilla Sjöberg och Gustav Andersson.
Revisorer: YstadÖsterlen Revision AB.
Styrelse och kommittéer >>

Kontakt och öppettider Djupadal

18-hålsbanan på Djupadal
Öppen. Obligatorisk slagmatta.Reception och kansli på DjupadalÖppet vardagar 09.00-14.00.Tel: 0414-412550. E-post: info@osterlensgk.com
Café DjupadalÖppet alla dagar 09.00-15.00. Tel: 0414-412550. E-post: info@osterlensgk.com
Kiosken på DjupadalÖppen onsdag-söndag 10.00-16.00. Tel: 0739-738224.

Kontakt och öppettider Lilla Vik

18-hålsbanan på Lilla Vik
Stängd för säsongen.Shop på Lilla Vik samt lektionsbokningÖppet enligt överenskommelse. Lektionsbokning via mejl.Tel: 0414-482554. E-post: info@wistrandgolf.se.
Lilla Viks GolfrestaurangStängd för säsongen.Tel: 0414-27000. E-post: info@osterlensgk.com
Kiosken på Lilla VikStängd för säsongen. Tel: 0414-27000. E-post: info@osterlensgk.com
Boende och konferens på Lilla VikTel: 0414-27000. E-post: info@osterlensgk.com