×

Nyhetsbrev vecka 47

Kommentarer inaktiverade för Nyhetsbrev vecka 47

Nyhetsbrev vecka 47

Toppbild Nyhetsbrev

Winter is coming!

Obligatorisk slagmatta gäller nu (finns att köpa i receptionen på Djupadal). Vi påminner även om att det vid frost inte är tillåtet att spela in mot, eller beträda, de ordinarie greenerna.

Klubbutvecklingsprogrammet Vision 50/50 – Håll i och Håll ut!

Det var temat på inspirationsträffen som SGF anordnade den 9 november. Vi var över 40 klubbar som deltog via Teams och som alla arbetade med Vision 50/50. Det fanns representanter från de klubbar som var med i pilotprojektet från första början och från klubbar som har varit med ett tag och från klubbar som nyligen kommit igång.
Läs blogginlägget här >>
52C2062D-CA05-44D0-939C-383D3CBFB91F

Asfaltering pågår

Måndag och tisdag denna vecka pågår asfaltering av ytorna runt parkeringsplatserna på Djupadal. Tills dess att asfalteringsarbetet är klart parkerar du på ställplatsparkeringen.

Ny sand i bunkrarna

Två av bunkrarna vid övningsområdet på Lilla Vik är ombyggda och fyllda med två olika sorters sand.
– Vi har format om bunkrarna för att mer efterlikna stilen på banan, dränerat dem och gjort en ny riktig botten i dem. Lilla bunkern (till vänster i bilden) är fylld med vit marmorkross, samma sand som Ullna, Brohof och Österåker har. Stora bunkern (till höger i bilden) har vi fyllt med samma sand som Ljunghusen och Barsebäck har, berättar Fredrik Petersén.
Vi startar nu en testperiod och därefter utvärderar vi vilken av sandsorterna vi ska ha i klubbens övriga bunkrar. Prova gärna och inkom med dina synpunkter.
649E02AA-B262-45D4-8D97-E0709C3A2DF1

Skydd av Djupadals fruktträd

Förra året drabbades många av Djupadals fruktträd av omfattande gnagskador orsakade av kaniner. Frivilliga Arbetsgruppen fick stopp på detta genom att dels sätta upp nät runt knappt 100 träd, dels genom att klippa ned grenar till marken. Det senare efter tips från äppelodlare.
Kaninerna lät sig väl smaka av det nedklippta, som dom föredrog framför trädens stammar. I år har vi tänkt förebygga angreppen och har redan fått upp nät runt alla yngre träd. Dessa är känsligast för gnagskador. Vi har också börjat att klippa ned grenar där angreppen förra året var värst. Tanken är att grenarna ska ligga kvar tills risken för angrepp är över. Troligen fram till städdagarna i vår.
På sina håll kommer det alltså att ligga grenar i semiruffen. Troligen främst på hål 1. Är grenarna i vägen för dig som spelar så kan du bara flytta undan dom. Hoppas på överseende med detta.
Frivilliga Arbetsgruppen
C0CC5A54-A3EC-489E-9B78-9E495778D0EC

Inomhusträning för juniorer

Snart går inomhusträningen igång i studion på Djupadal. Har du inte gått i juniorträningen under säsongen så hör av dig till info@wistrandgolf.se så hjälper vi er med vilken grupp som passar. Träningen startar v.48, den är på måndagar och tisdagar. Vi har även några speltillfällen, alla grupper och tider hittar ni här: TRÄNINGSTIDER >>
Välkomna!
Juniorkommittén och era tränare Andreas och Gunnar

Julmiddag och nyår på Österlens Golfklubb

Kära medlemmar! Vi har fortfarande ett fåtal platser kvar både den 10 och 11 december till vår populära julmiddag som serveras på Café Djupadal kl. 18.30! Julmiddagen består av sju familjära serveringar och avslutas med gottebord vid brasan. Funderar du på vad som kommer serveras? Se vår julmeny nedan! Om du vill boka hör du av dig till info@osterlensgk.com eller på 0414-27000. Och till er som redan bokat vill vi hälsa varmt välkomna! Glöm dessutom inte att det går att boka nyårscatering i år igen! Slutet på 2021 närmar sig med stormsteg och det är dags att välkomna 2022. Avsluta året med en härlig nyårssupé med minimal arbetsinsats. Med menyn medföljer bröd, tydliga instruktioner om hur ni förbereder och lägger upp maten. Ni behöver inte spendera timmar i köket och får mer tid att fira av året med era nära och kära!
6B9B0EF8-90C8-4B12-A506-1EFD8631D841
BDE0E3D9-98E6-4C03-BE54-34E773831C2B

Missa inte dessa två föreläsningar!

Golfvett – En trevlig föreläsning om golfens skrivna och oskrivna regler
Ni kommer även att ha möjlighet att ställa frågor om golfvett och golfregler. Våra tränare Andreas Wistrand och Gunnar Mueller håller i föreläsningen. Måndagen den 20 december kl.17.30-ca.19.00 i klubbhuset på Djupadal. Anmälan via Min Golf Tävling, kostnadsfritt för klubbens kvinnliga medlemmar. Max 30 deltagare.
Vad är det som händer på golfbanan och hur kan vi bli bättre på det ”mentala spelet”.
Vad är spelstrategi och hur kan vi göra spelet lättare genom att spela strategiskt? Vår tränare Andreas Wistrand håller i föreläsningen. Måndagen den 10 januari kl.17.30-ca.19.00 i klubbhuset på Djupadal. Anmälan via Min Golf Tävling, kostnadsfritt för klubbens kvinnliga medlemmar. Max 30 deltagare.
Varmt välkomna!
Damkommittén

Kontakt och öppettider Djupadal

18-hålsbanan på Djupadal
Öppen. Obligatorisk slagmatta.
Reception och kansli på Djupadal
Öppet vardagar 09.00-14.00.
Tel: 0414-412550. E-post: info@osterlensgk.com
Café Djupadal
Öppet alla dagar 09.00-15.00. Tel: 0414-412550. E-post: info@osterlensgk.com
Kiosken på Djupadal
Öppen onsdag-söndag 10.00-16.00. Tel: 0739-738224.

Kontakt och öppettider Lilla Vik

18-hålsbanan på Lilla Vik
Stängd för säsongen.
Shop på Lilla Vik samt lektionsbokning
Öppet enligt överenskommelse. Lektionsbokning via mejl.
Tel: 0414-482554. E-post: info@wistrandgolf.se.
Lilla Viks Golfrestaurang
Stängd för säsongen.
Tel: 0414-27000. E-post: info@osterlensgk.com
Kiosken på Lilla Vik
Stängd för säsongen. Tel: 0414-27000. E-post: info@osterlensgk.com
Boende och konferens på Lilla Vik
Tel: 0414-27000. E-post: info@osterlensgk.com