×

Nyhetsbrev vecka 11

Kommentarer inaktiverade för Nyhetsbrev vecka 11

Nyhetsbrev vecka 11

Toppbild Nyhetsbrev
Kära medlemmar!
Våren är på intågande och trots att vi vissa morgnar fortfarande dras med frost vet vi att en otrolig säsong väntar oss. Vi hoppas att ni ser fram emot den lika mycket som vi gör! Nu närmast ligger årets städ- och soppdagar, logokläder samt skoutprovning på Djupadal och nästa klubbhuskväll, även denna på Djupadal. Dessutom öppnar Tap Inn igen den 25 mars! I nyhetsbrevet nedan hittar ni mer utförlig information kring allt som händer på vår fantastiska klubb!

Välkomna till årets städ- och soppdagar!

Var med och snygga till våra banor inför säsongsstarten! Fredagen den 25 mars jobbar vi på Lilla Vik och söndagen den 27 mars på Djupadal. Vi börjar 09.00 och håller på till 12.00 bägge dagarna och därefter bjuder klubben på härlig soppa!

Precis som förra året får alla som deltar 200:- insatt på sitt medlemskort. Ersättningen gäller bara ett tillfälle men det är naturligtvis tillåtet att vara med bägge dagarna. Mer information om vilka platser och arbetsuppgifter klubben vill att vi ska göra kommer efter hand.
Anmälan om deltagande gör du på Min Golf/GIT tävling.
DSC_0538 2

Klubbhuskväll tisdag den 29 mars kl. 18.00

Varmt välkomna till nästa klubbhuskväll på Djupadal! Ta chansen att fräscha upp dina kunskaper om golfregler inför årets säsong. Margaretha Trollestad, ansvarig för regler och handikapp, delar med sig av sina kunskaper.
Vi startar kvällen med en enkel måltid och lyssnar därefter på Margaretha.
Pris: 150 kr/person. Anmälan och betalning görs som vanligt via Min Golf/GIT tävling.
Önskemål om specialkost mailas till info@osterlensgk.com
GK_161114-8936-3

Tävlingsledarträff

Informationsträff för alla er som är tävlingsledare, är intresserade av att bli tävlingsledare eller på annat sätt vill hjälpa till med klubbens tävlingar. Vi går igenom våra tävlingsbestämmelser och vilka tävlingar vi har under året. Ann och Philip går igenom GIT tävling och ”lathunden” som vi upprättat.
Måndagen den 21 mars kl.17.30 på Djupadal, anmälan via Min Golf/GIT tävling.
Varmt välkomna!
Christina Yngvesson
Tävlingskommittén

Österlen Golfklubbs serielag 2022

Klubben representeras i flera olika seriespel för damer, herrar och juniorer. Är du intresserad av att vara med i något av våra serielag kontakta kansliet via mail till info@osterlensgk.com så vidarebefordrar de mailet till den som är ansvarig.
Damernas seriespel
I år är vi anmälda till 6 olika seriespel, D50, D60 div 2, Foursome Open och Skåneseriens 3 olika kategorier. Nya serier för i år är Foursome Open och Skåneserien kategori 3. D50, D60 och Foursome spelas utan HCP och Skåneserien med HCP. Skåneserien är indelad i tre olika kategorier efter HCP. I vår nya serie, Skåneserien kategori 3, spelas med HCP 30,0-40,0.

Några har redan anmält intresse men vi har plats för fler, speciellt i kategori 3 och kategori 2 (23,0-22,9). Är du intresserad eller bara nyfiken så hör av dig så får du mer information. Vi kommer att ha uppstart för serielagsspelare 9/4 med träning och spel (foursome) efteråt.

Anmäl dig till träningsdagen via Min Golf
Med vänlig hälsning
Ingrid Resmark, ansvarig för damernas seriespel och Damkommittén
Herrarnas seriespel
I år har vi 10 lag anmälda till seriespelet i Skåne. Ett lag i H50, 3 lag i H60, 2 lag i vardera H70, H75 och H80.
Vi startar säsongen med en gemensam träningsdag lördagen den 23/4. Klubbens instruktörer kommer då hjälpa dig att skärpa till allt från utslag till avslutande putt.
Vi tränar på tre olika stationer:
  • Rangen – Trackman
  • Övningsgreenerna vid rangen – chip och putt
  • Övningsområdet – pitchteknik
Träningen håller på i 2,5 timmar med avbrott för fika.
Anmäl dig till träningsdagen via Min Golf
Med vänlig hälsning
Lennart Sanzén, ansvarig för herrarnas seriespel
Sven Ehn, ordförande i herrkommittén
Juniorernas seriespel och SM Klubblag Dam och Herr
I år är vi anmälda till Matchligan, Juniorserien samt SM Klubblag Dam och Herr.
Matchligan är en lagtävling för tjejer och killar, den spelas i flera matcher med avslutande finalspel och det är matchspel singel med HCP. Förra året gick vårt lag till finalspel och där blev det en fin fjärde plats! Juniorserien är även den en lagtävling för tjejer och killar, den spelas i flera matcher och matchspel utan HCP.
SM klubblag dam och herr division 2 spelas i en damserie och en herrserie och vid ett tillfälle över totalt 4 ronder, två ronder foursome, en individuell rond och en rond fyrboll. Allt är brutto och utan HCP.
Med vänlig hälsning,
Junior- och Elitkommittén

Logokläder och skoutprovning på Djupadal

Vi har tagit fram ett utbud med logokläder från Footjoy. Klubbens logga går att få i originalfärger eller tonal (enfärgad).
Hampus från Footjoy kommer onsdagen den 23/3 kl.13.00-17.00 och ni har möjlighet att boka in kostnadsfri skoutprovning och prova ut och beställa logokläder. 20% på alla logokläder t.o.m. den 23/3, ni kan även maila in beställningen till info@wistrandgolf.se
10% på alla Footjoy skor den 23/3 Bokning skoutprovning
SE Facebook - Instagram 1080x1080

Tap Inn öppnar för säsongen!

Äntligen öppnar Tap Inn för säsongen! Från och med den 25 mars håller Tap Inn öppet mellan 09.00-15.00! Tiderna kommer förändras under säsongens gång, håll utkik i våra nyhetsbrev och på hemsidan!
(C) Jacob Sjöman. jacob@sjomanart.com
Lunch vecka 11

Kontakt och öppettider Djupadal

18-hålsbanan på Djupadal
Öppen
Reception och kansli på Djupadal
Öppet vardagar 09.00-14.00.
Tel: 0414-412550. E-post: info@osterlensgk.com
Café Djupadal
Öppet alla dagar 09.00-15.30, lunch 11.30-15.00.
Tel: 0414-27000. E-post: info@osterlensgk.com
Kiosken på Djupadal
Öppnar igen den 25 mars. Tel: 0739-738224.

Kontakt och öppettider Lilla Vik

18-hålsbanan på Lilla Vik
Stängd för säsongen.
Shop på Lilla Vik samt lektionsbokning
Öppet enligt överenskommelse. Lektionsbokning via mejl.
Tel: 0414-482554. E-post: info@wistrandgolf.se.
Lilla Viks Golfrestaurang
Stängd för säsongen.
Tel: 0414-27000. E-post: info@osterlensgk.com
Kiosken på Lilla Vik
Stängd för säsongen. Tel: 0414-27000. E-post: info@osterlensgk.com
Boende och konferens på Lilla Vik
Tel: 0414-27000. E-post: boende@osterlensgk.com
facebook instagram